profil

Jana Rychterová je písničkářka, která svoje písně zpívá, skládá i doprovází na kytaru. Poznávacím znamením jejích koncertů jsou skvělé texty a humor, nevyhýbá se ani vážným či poetickým tématům. Dovede publikum pobavit i dojmout, ať už hraje sama nebo s kapelou. Jako písničkářka natočila pět CD - Po cestách soumraku, To je život, Mrak, Tak hraj a nejnovější Dneska ještě můžem.

Dalším projektem J.Rychterové je pak unikátní vokální skupina Two Voices, které se věnuje netradiční interpretaci perliček klasické i populární hudby, a které má na svém kontě již dvě CD - Two Voices, TWO a Crazy Classic.

Jana se věnuje i tvorbě pro děti, pro které natočila tři CD - Hrátky s češtinou a s dopravní výchovou a Zpívací písničky 1 a 2. Vystupování pro děti bere jako relaxaci, při které vymění večerní šaty za klaunské kalhoty.

Od roku 2014 pracuje v Českém Rozhlase jako moderátorka Rádia Junior, od roku 2020 moderuje také Noční Mikrofórum na ČRo Dvojka.

  

životopis:

Narodila se 27.5.1971 ve Strašicích u Rokycan.

Vystudovala Pedagogickou fakultu a několik let učila v Nové Pace. V té době byla členkou folklórního souboru Hořeňák, se kterým vystupovala na mnoha zahraničních festivalech. 

Díky práci ve škole složila první písničky pro děti a definitivně se rozhodla mezi pedagogickou činností a zpěvem. Začala vystupovat pro děti s pořadem Hrátky s češtinou, Hrátky s dopravní výchovou, později s mnoha dalšími.

 

V roce 2000 natočila první CD pro děti Hrátky s češtinou a s dopravní výchovou, které se dodnes úspěšně používá ve školách při výuce, a pár let účinkovala v jazzovém Hot§Sweet Orchestra společně s Jiřím Suchým.

V té době začala skládat písně pro dospělé a vystupovat jako šansoniérka - písničkářka. Na vystoupeních ji doprovázela houslistka Lenka Uhlíková. 

V roce 2002 vydala šansonové CD Po cestách soumraku.

V prosinci 2004 moderovala benefiční koncert "Podejte pac!" k 10. výročí Nadace na ochranu zvířat (25.12.2004 na ČT 2) a v lednu 2005 účinkovala v pořadu Pocta V+W (5.2.2005 na ČT 1). Od toho roku se stala pravidelným hostem pořadu Šanson - věc veřejná na ČRo2 (www.chanson.cz). 

Krátce si odskočila k herectví, ztvárnila menší roli v Ordinaci v růžové zahradě, větší roli si zkusila ve studentském divadle v divadelní hře N.Simona Poslední ze žhavých milenců. 

 

V dubnu 2005 vyšlo její druhé CD s názvem To je život...!, které svými houslovými doprovody opět zkrášlila excelentní houslistka Lenka Uhlíková.

 

V roce 2007 vzniklo crossoverové vokální duo Two Voices, ve kterém s Janou účinkovala mezzosopranistka Edita Adlerová. Po vydání profilového CD Two Voices se domovskou scénou stalo  divadlo Semafor. První koncert proběhl v únoru 2009. Bylo na něm pokřtěno třetí autorské CD Jany Rychterové Mrak (kmotry se stali Jitka Molavcová a Jiří Suchý), s Janou i s Two Voices od této doby hraje na housle Vladimír Pecháček.

Druhé CD Two Voices TWO vyšlo koncem roku 2009 a obsahuje původně orchestrální skladby klasické hudby s texty J.Rychterové - Humoresku A.Dvořáka, Ragtime S.Joplina, nebo třeba veleúspěšný Šavlový tanec A.Chačaturjana. Texty ke klasickým skladbám jsou vtipné a překvapují netradičním pojetím tzv. vážné hudby, na nahrávce však nechybí ani poetické a něžné melodie. CD pokřtila herečka Eva Holubová.

V roce 2011 se v Two Voices po čtyřech letech změnilo obsazení, sopránového partu se ujala Dája Šimíčková (dříve Sestry Havelkovy, dnes Prime Time Voice) a Gabriela Pešinová (Státní opera), těleso se dále věnuje netradičnímu způsobu interpretace slavných skladeb klasiky i popu.

Na podzim roku 2012 vyšlo třetí CD Two Voices s názvem Crazy Classic. Objevují se na něm nejen písně z "bláznivé klasiky", ale také několik vážnějších záležitostí s básnickými texty Jany Rychterové (Bachův Air, Dvořákovo Largo a Debussyho Dívka s vlasy jako len). Do světa jej poslali kmotři typičtí pro divadlo Semafor - Jitka Molavcová a Jiří Suchý. Na housle hrál Vladimír Pecháček, hudební režie se ujal Jaroslav Šimíček.

Koncem roku 2013 Jana vydala velmi povedené CD s dětskými písničkami - Zpívací písničky. Na velkolepém křtu ho do světa vypustila Tereza Kostková. O dva roky později pak vycházejí Zpívací písničky 2.

Od roku 2014 se složení Two Voices Jany Rychterové objevuje v tomto obsazení: sopránový part zpívá Dája Šimíčková, na kontrabas hraje Eva Šašinková a na housle Michal Žára. Jana Rychterová zpívá, doprovází na kytaru, ale hlavně je autorkou textů této úspěšné formace.

 

Stále častěji se Jana Rychterová vrací ke své písničkářské tvorbě, která se vyznačuje nejen chytrými texty, ale také nevídaným smyslem pro humor. 

V roce 2014 vychází CD Tak hraj, kde je natočena tvorba posledních let. Písně jsou niternější, ale charakteristický humor nechybí. Žánr citlivě balancuje na pomezí šansonu a folku.

Od roku 2014 je Jana také moderátorkou Českého rozhlasu Rádia Junior, od roku 2020 pak moderuje pořad Noční Mikrofórum na Českém rozhlasu Dvojka. 

 

V průběhu roku 2018 vzniklo další Janino autorské CD Dneska ještě můžem, na kterém je třeba Strašlivá píseň o heteropaternální superfekundaci nebo zabijácká Měla jsem vrásky na čele, ale i písně s niternými texty jako Tažní ptáci, Jak a za co, Bože nebo Vrásky. CD vychází počátkem roku 2019 a Jana se v něm posunuje do folku, blues a šansonu.

 

V současné době Jana vystupuje hlavně s kapelou jako Jana Rychterová a spol. Jejími spoluhráči jsou Eva Šašinková na kontrabas, Michal Žára na housle a violu, Radim Linhart na klavír. V Praze pravidelně koncertují v Salmovské literární kavárně a v Caféidoskopu. Jana je častým hostem pořadů ČRo2 (Radiodárek, Tobogán, Lenoška Ivo Šmoldase). Vystupuje také v komorních pořadech Václavem Větvičkou a Ivo Šmoldasem nebo v autorském pořadu Hanky Švejnohové. 

 


 


 

Přátelé, když se tak dívám na svůj životopis, je toho spousta a odehrála se spousta změn. Ale že život není jenom o hudbě, ráda se podělím se světem, co mi dodává sílu. Před pár lety jsem potkala Lucii Haškovou a za jejího laskavého přispění se můj život hezky mění k lepšímu. O Lucii a její práci se dozvíte ZDE. Vaše Jana