profil

Jana Rychterová  

Jana Rychterová je písničkářka, která svoje písně zpívá, skládá i doprovází na kytaru. Poznávacím znamením jejích koncertů jsou skvělé texty a humor, který je u většiny písničkářek neobvyklý. Dovede publikum pobavit i dojmout, ať už hraje sama nebo s kapelou. Jako písničkářka natočila čtyři CD - Po cestách soumraku, To je život, Mrak, Tak hraj a nejnovější Dneska ještě můžem.

Dalším projektem J.Rychterové je pak unikátní vokální skupina Two Voices, které se věnuje netradiční interpretaci perliček klasické i populární hudby, a které má na svém kontě již dvě CD - Two Voices, TWO a Crazy Classic.

Jana se věnuje i tvorbě pro děti, pro které natočila tři CD - Hrátky s češtinou a s dopravní výchovou a Zpívací písničky 1 a 2. Vystupování pro děti bere jako relaxaci, při které vymění večerní šaty za klaunské kalhoty.

Od roku 2014 pracuje v Českém Rozhlase jako moderátorka Rádia Junior.

 


životopis:

 

Narodila se 27.5.1971 ve Strašicích u Rokycan.

Vystudovala Pedagogickou fakultu a několik let učila v Nové Pace. V té době byla členkou folklórního souboru Hořeňák, se kterým vystupovala na mnoha zahraničních festivalech. 

Díky práci ve škole složila první písničky pro děti a definitivně se rozhodla mezi pedagogickou činností a zpěvem. Začala vystupovat pro děti s pořadem Hrátky s češtinou, Hrátky s dopravní výchovou, později s mnoha dalšími.

 

V roce 2000 natočila první CD pro děti Hrátky s češtinou a s dopravní výchovou, které se dodnes úspěšně používá ve školách při výuce, a pár let účinkovala v jazzovém Hot§Sweet Orchestra společně s Jiřím Suchým.

V té době začala skládat písně pro dospělé a vystupovat jako šansoniérka - písničkářka. Na vystoupeních ji doprovázela houslistka Lenka Uhlíková. 

V roce 2002 vydala šansonové CD Po cestách soumraku.

V prosinci 2004 moderovala benefiční koncert "Podejte pac!" k 10. výročí Nadace na ochranu zvířat (25.12.2004 na ČT 2) a v lednu 2005 účinkovala v pořadu Pocta V+W (5.2.2005 na ČT 1). Od toho roku se stala pravidelným hostem pořadu Šanson - věc veřejná na ČRo2 (www.chanson.cz). 

Krátce si odskočila k herectví, ztvárnila menší roli v Ordinaci v růžové zahradě, větší roli si zkusila ve studentském divadle v divadelní hře N.Simona Poslední ze žhavých milenců. 

 

V dubnu 2005 vyšlo její druhé CD s názvem To je život...!, které svými houslovými doprovody opět zkrášlila excelentní houslistka Lenka Uhlíková.

Další koncertní náplň v současné době tvoří crossoverové vokální těleso Two Voices Jany Rychterové, které se věnuje netradičnímu způsobu interpretace slavných skladeb klasiky i popu, její kolegyní je zde Dája Šimíčková (Shadde Yadda či Prime Time Voice), Eva Šašinková (kontrabas) a Michal Žára (housle). Jana Rychterová zpívá, doprovází na kytaru, ale hlavně je autorkou textů této úspěšné formace.

Two Voices vydalo již tři CD. To první z roku 2008 s názvem Two Voices obsahuje prvotní repertoár dua, spíše závažnější skladby - spirituály, sefardské písně, několik árií, autorské šansony a dvě lidové písničky, spolu s J.Rychterovou na něm zpívá E.Adlerová. Crossoverový obsah má hlavní spojovací prvek - kombinace dvou naprosto odlišných a přesto ladících hlasů a specifických aranží. 

Domovskou scénou Two Voices se stalo divadlo Semafor, kde poprvé koncertovaly v únoru 2009. 

 

Tam bylo také pokřtěno třetí autorské CD Jany Rychterové Mrak (kmotry se stali Jitka Molavcová a Jiří Suchý).

 

Druhé CD Two Voices TWO vyšlo koncem roku 2009 a obsahuje původně orchestrální skladby klasické hudby s texty J.Rychterové - Humoresku A.Dvořáka, Ragtime S.Joplina, nebo třeba veleúspěšný Šavlový tanec A.Chačaturjana. Rychterové texty dokáží být stejně jako v jejích šansonech velmi poetické, většinou ale překvapí vtipem, úderností a netradičním pojetím. CD pokřtila herečka Eva Holubová. Na podzim roku 2012 vyšlo zatím poslední CD Two Voices s názvem Crazy Classic. Objevují se na něm nejen písně z "bláznivé klasiky", ale také několik vážnějších záležitostí s básnickými texty Rychterové (Bachův Air, Dvořákovo Largo a Debussyho Dívka s vlasy jako len). Do světa jej poslali kmotři typičtí pro divadlo Semafor - Jitka Molavcová a Jiří Suchý. Kromě Dáji Šimíčkové na něm zpívá i Gabriela Pešinová ze Státní opery.

 

Stále častěji se Jana Rychterová vrací ke své písničkářské tvorbě, která se vyznačuje nejen chytrými texty, ale také nevídaným smyslem pro humor. Vytvořila dlouholetou dvojici s houslistou Vladimírem Iljičem Pecháčkem.

 

Koncem roku 2013 Jana vydala velmi povedené CD s dětskými písničkami - Zpívací písničky. Na velkolepém křtu ho do světa vypustila Tereza Kostková. O dva roky později pak vycházejí Zpívací písničky 2.

V roce 2014 vychází CD Tak hraj, kde je natočena tvorba posledních let. Písně jsou niternější, ale charakteristický humor nechybí. Žánr citlivě balancuje na pomezí šansonu a folku.

Od roku 2014 je Jana také moderátorkou Českého rozhlasu Rádia Junior, od roku 2020 pak moderuje pořad Noční Mikrofórum na Dvojce. 

V současné době Jana vystupuje hlavně s kapelou jako Jana Rychterová a spol. Jejími spoluhráči jsou Eva Šašinková na kontrabas, Michal Žára na housle a violu,  Radim Linhart na klavír. V Praze pravidelně koncertují v Salmovské literární kavárně a v Caféidoskopu. Jana je častým hostem pořadů ČRo2 (Radiodárek, Tobogán, Lenoška Ivo Šmoldase). Vystupuje také v komorních pořadech s Janem Petránkem, Václavem Větvičkou a Ivo Šmoldasem.

V průběhu roku 2018 vzniklo další Janino autorské CD Dneska ještě můžem, na kterém je třeba Strašlivá píseň o heteropaternální superfekundaci nebo zabijácká Měla jsem vrásky na čele, ale i písně s niternými texty jako Tažní ptáci, Jak a za co, Bože nebo Vrásky. CD vychází počátkem roku 2019.