koncert

Jana RychterováJana Rychterová
Jana Rychterová
koncert
koncert

Koncert písničkářky Jany Rychterové, to je folk, šanson, zamyšlení i radost. 

Písničky jsou o lásce, jídle i pití, tu se dotknou hlubokého smutku, jinde si vystřelí z lidské blbosti, najdou útěchu pro duši. Při tomhle koncertě bývá ticho jako v kostele, když zazní nějaká ta vážná struna. Trochu hořkosti a smutku v bluesovém rytmu, výkřik nesoucí se horami v náznaku lidové noty, či prostá tichá píseň vyvolá zamyšlení, vzpomínku, někdy i slzu. Jenže za chvíli se obecenstvo válí smíchy při tragikomických až divadelních kusech. Kdo chce, přidá se k chytlavému refrénu nebo si dupe do rytmu, pokud mu ovšem nečekaně není svěřen nějaký ten rymický nástroj. Jen tak, pro srandu ostatním. 


 

Eva Šašinková - basistka

Absolventka pražské HAMU má zkušenosti z mnoha hudebních stylů. Šansony jí nejsou cizí, protože často doprovází koncerty Igora Šeba nebo Světlany Nálepkové. Založila dámské vokálně instrumentální trio Pragtet, které interpretuje české evergreeny. Tam angažovala Janu. Ta ji zase přibrala i do Two Voices. Eva toho ovšem dělá víc, její doménou jsou tělesa interpretující klasickou hudbu - České komorní trio a Duobass.

Michal Žára - houslista, basista

Na koncertech vystupuje skvělý multinstrumentalista Michal Žára. Začal úplnou náhodou - když si Jana zlomila ruku, byl potřeba kytarista. Michal na kytaru umí. A najednou se to všem zalíbilo, že stojí na pódiu další chlap, navíc skvělý muzikant a laskavý parťák. A tak už zůstal. Většinou drží basu, ovšem některé písně doprovází na violu, později převzal part houslový.

Lenka Uhlíková - houslistka

Lenka s Janou hrála od samého začátku, svojí krásnou hrou ozdobila tři šansonová CD - Po cestách soumraku, To je život a Mrak. Několik let se pak věnovala výhradně orchestrální hře, dnes hraje ve chvílích, kdy nekoncertuje s Pardubickou filharmonií, kde má stálé angažmá.

 

 

 

Jana Rychterová a spol.Zoom gallery
Jana Rychterová a spol.
      Zoom gallery

 

Zoom gallery

 

 


V Praze je domovskou scénou pořadu útulná Salmovská literární kavárna a komorní prostor Caféidoskop, kam si posluchači chodí odpočinout a nabít se pozitivní energií písniček.


Koncert Jany Rychterové se nejlépe vychutná v klubech či divadlech, ale je vhodný i pro festivalová pódia, nádvoří apod., či po drobné úpravě repertoáru pro kostely (vánoční koncerty). Obvykle trvá 80 minut bez přestávky nebo 110 minut s přestávkou, délku lze přizpůsobit.

 

Janiny písničky jsou už léta slyšet v pořadu Šanson - věc veřejná, který existuje už více než čtyřicet let. Proč? Protože její písně se dají kromě folku či popmusic zařadit právě i do šansonu. Texty totiž mají duši. Jsou tzv. "vo něčom", jak kdysi řekl o šansonu písničkář Jarda Jakoubek.  

Mimochodem, občas se někdo ptá, co že to vlastně je, ten šanson. Zkuste si přečíst, co o šansonu napsal prof. Milan Jíra ze Šanson - věc veřejná v Hudebních rozhledech. ZDE