koncert

Jana RychterováJana Rychterová
Jana Rychterová
koncert
koncert

Koncert písničkářky Jany Rychterové, to je folk, šanson, zamyšlení i radost. 

Písničky jsou o lásce, jídle i pití, tu se dotknou hlubokého smutku, jinde si vystřelí z lidské blbosti, najdou útěchu pro duši. Při tomhle koncertě bývá ticho jako v kostele, když zazní nějaká ta vážná struna. Trochu hořkosti a smutku v bluesovém rytmu, výkřik nesoucí se horami v náznaku lidové noty, či prostá tichá píseň vyvolá zamyšlení, vzpomínku, někdy i slzu. Jenže za chvíli se obecenstvo válí smíchy při tragikomických až divadelních kusech. Kdo chce, přidá se k chytlavému refrénu nebo si dupe do rytmu, pokud mu ovšem nečekaně není svěřen nějaký ten rymický nástroj. Jen tak, pro srandu ostatním. 


 

Michal Žára - houslista, basista

Na koncertech vystupuje skvělý multinstrumentalista Michal Žára. Začal úplnou náhodou - když si Jana zlomila ruku, byl potřeba kytarista. Michal na kytaru umí. A najednou se to všem zalíbilo, že stojí na pódiu další chlap, navíc skvělý muzikant a laskavý parťák. A tak už zůstal. Většinou drží basu, ovšem některé písně doprovází na violu, později převzal part houslový.

Lenka Uhlíková - houslistka

Lenka s Janou hrála od samého začátku, svojí krásnou hrou ozdobila tři šansonová CD - Po cestách soumraku, To je život a Mrak. Několik let se pak věnovala výhradně orchestrální hře, dnes hraje ve chvílích, kdy nekoncertuje s Pardubickou filharmonií, kde má stálé angažmá.

Eva Šašinková - basistka

Absolventka pražské AMU má zkušenosti z mnoha hudebních stylů. Šansony jí nejsou cizí, protože často doprovází koncerty Igora Šebo nebo Světlany Nálepkové. 

 

 

Jana Rychterová a spol.Zoom gallery
Jana Rychterová a spol.
      Zoom gallery

 

Zoom gallery

 

 


V Praze je domovskou scénou pořadu útulná Salmovská literární kavárna a komorní prostor Caféidoskop, kam si posluchači chodí odpočinout a nabít se pozitivní energií písniček.


Koncert Jany Rychterové se nejlépe vychutná v klubech či divadlech, ale je vhodný i pro festivalová pódia, nádvoří apod., či po drobné úpravě repertoáru pro kostely (vánoční koncerty). Obvykle trvá 80 minut bez přestávky nebo 110 minut s přestávkou, délku lze přizpůsobit.

 

Janiny písničky jsou už léta slyšet v pořadu Šanson - věc veřejná, který existuje už více než čtyřicet let. Proč? Protože její písně se dají kromě folku či popmusic zařadit právě i do šansonu. Texty totiž mají duši. Jsou tzv. "vo něčom", jak kdysi řekl o šansonu písničkář Jarda Jakoubek.  

Mimochodem, občas se někdo ptá, co že to vlastně je, ten šanson. Zkuste si přečíst, co o šansonu napsal prof. Milan Jíra ze Šanson - věc veřejná v Hudebních rozhledech. ZDE